Rani i predškolski odgoj i obrazovanje

RANI I PREDŠKOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE

Odsjek za rani i predškolski odgoj ustrojbena je jedinica Filozofskog fakulteta u Splitu. Studijski programi koji se izvode unutar ovog Odsjeka su: sveučilišni Preddiplomski studij Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, izvanredni Diplomski sveučilišni studij Rani i predškolski odgoj i obrazovanje, te Razlikovni program.

Studijski program usklađen je s misijom i strategijom Sveučilišta,  te suvremenim trendovima u Europskoj Uniji, ali i u Republici Hrvatskoj.

Rano i predškolsko razdoblje je osjetljivo razdoblje koje obilježavaju velike i važne promjene u tjelesnom, kognitivnom, emocionalnom i socijalnom razvoju. Sve što se u tim godinama dogodi, od sveobuhvatnog je značenja koje se može odraziti na cjelokupan život. Stoga je osnovna uloga odgojitelja u poticanju cjelovita razvoja i učenja djece, odnosno razvoja kritičkog i kreativnog mišljenja djece, angažiranju dječjih potencijala u cjelini, promicanju kolaboracije, interakcije te pregovaranja među djecom.

ODGOJ I OBRAZOVANJE

Odgoj je važniji od obrazovanja, odgajati… ni suca ni vojnika, nego čovjeka

U suvremenom društvenom kontekstu obiteljske potrebe za organiziranom skrbi za predškolsku djecu u porastu su gotovo svugdje, a opće je prihvaćena činjenica da je kvalitetna usluga prema djeci u predškolskim ustanovama presudna za dobrobit i poticanje razvoja djece.

Preddiplomski studij traje tri (3) godine tj. šest (6 semestara) i ostvaruje  se 180 ECTS bodova. Završnim studijem stječe se zvanje: sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (univ.bacc.praesc.educ.).

Izvanredni diplomski studij traje dvije (2) godine i četiri (4) semestra i ostvaruje se 120 ECTS bodova. Naziv koji se stječe po završetku diplomskog sveučilišnog studija je: magistra/magistar ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (mag.praesc.educ.)

Prijavnica za za upis u izvanredni diplomski sveučilišni studij Rani i predškolski odgoj i obrazovanje

Vodič za upis na diplomski studij

Raspored održavanja nastave na izvanrednom diplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje

Program cjeloživotnog učenja namijenjen je odgojiteljima koji imaju