MENU
021 32 92 84

Poljička cesta 35, Split

MENU

Toma Arhiđakon

 

 

Udruga studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ – ISHA Split okuplja studente i bivše studente povijesti i srodnih znanosti, kao i sve ostale koje povijest i historiografija kao takve zanimaju. Osnovni je cilj promicanje i populariziranje historiografije, ostvarivanje prekogranične suradnje u svrhu poticanja historiografskog istraživanja te poboljšanje studentskog standarda i uvjeta studiranja kao i upoznavanje studenata povijesti i šire javnosti o lokalnoj povijesti (grada Splita, šire okolice), povijesti Dalmacije i Hrvatske te o njihovoj kulturnoj baštini i povijesti svakodnevice. Udruga je dobila ime po splitskom kroničaru, kleriku i povjesničaru iz 13. stoljeća, autoru kronike Historia Salonitana, Tomi Arhiđakonu. Na internacionalnoj razini koristi se naziv ISHA Split kao članica Međunarodnog udruženja studenata povijesti.

Djelatnosti kojima se Udruga bavi su:

  1. organiziranje seminara, konferencija, posjeta arheološkim nalazištima, arhivima, povijesnim institucijama (muzejima, knjižnicama, galerijama)
  2. organiziranje i provedba programa edukativnog sadržaja
  3. organiziranje i posjećivanje kulturnih, znanstvenih i društvenih tribina, glazbenih i scenskih priredbi, promocija knjiga i likovnih izložbi, stručnih seminara i znanstvenih skupova iz područja povijesti
  4. posjećivanje raznih izložaba, književnih večeri, kinoprojekcija
  5. organiziranje književnopovijesnih večeri
  6. organiziranje predavanja, tribina s tematskim raspravama
  7. organiziranje raznih izleta za članove
  8. posjećivanje međunarodnih povijesnih konferencija i seminara
  9. izdavanje vlastitih stručnih časopisa sukladno posebnim propisima


Repozitorij

28.03.2023

Održano predavanje o baroknoj umjetnosti Boke kotorske u suorganizaciji Udruge „Toma Arhiđakon“ – ISHA Split i Hrvatskog plemićkog zbora – splitski ogranak

Jučer je u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu u suorganizaciji Udruge „Toma Arhiđakon“ i Hrvatskog plemićkog zbora održano ukupno osmo javno izlaganje u nizu od mjeseca lipnja 2018. godine. Ovoga puta predavač je bio povjesničar umjetnosti akademik HAZU dr. sc. Radoslav Tomić, koji je izlagao temu o baroknoj umjetnosti područja Boke kotorske, dok su do sada predstavljene teme bile sljedeće:

7. lipnja 2018. - javno izlaganje o nastanku, uporabi i simbolici najstarijih hrvatskih zemaljskih grbova (predavač: Mate Božić) u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljana kraljice Jelene 1/III)

17. listopada 2018. - javno izlaganje o fortifikacijama, povijesnim mijenama i prošlosti kliške utvrde (predavač: Valter Firić), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

5. ožujka 2019. - javno izlaganje o grbovima i heraldičkoj baštini grada Trogira (predavačica: Danka Radić), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

5. prosinca 2019. - javno izlaganje o arhitektonskoj heraldičkoj baštini grada Splita (predavač: Josip Bosnić), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

6. veljače 2020. - javno izlaganje u okviru programa „Tjedna povijesti I.“ članova Udruge „Toma Arhiđakon“ o hrvatskoj ranosrednjovjekovnoj prošlosti (predavač: Mate Božić), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

15. lipnja 2022. - javno izlaganje o svetim ikonama uz povijesni pregled ikonopisanja te prezentaciju slikarske tehnologije izrade ikone (predavačice: Maja Galić i Bruna Periš), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

26. listopada 2022. - javno izlaganje u okviru programa „Tjedan povijesti u Mjesecu hrvatske knjige 2022.“ članova Udruge „Toma Arhiđakon“ i pozvanih gošća: o ikonopisanju (predavačice: Maja Galić i Bruna Periš), u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (Poljička cesta 35)

Posljednje predavanje ovoga niza je u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (dvorana P6) okupilo članstvo Udruge „Toma Arhiđakon“, splitskog ogranka Hrvatskog plemićkog zbora te Hrvatske bratovštine „Bokeljska mornarica 809.“ Split. Tako je u ugodnoj povijesno-umjetničkoj atmosferi akademik Radoslav Tomić, koji je nedavno u Splitu imao priliku predstaviti vrijednu knjigu o bokeljskim temama koje je urednik: „150. godina proslave blagdana sv. Tripuna u Splitu“, posebnu pozornost usmjerio ka umjetninama i relikvijama katedrale Sv. Tripuna u Kotoru, tj. duhovnog središta povijesno najvažnijeg grada bokokotorskog zaljeva. Zatim je publika imala priliku čuti nešto više o umjetničkoj baštini drugih bokeljskih mjesta, koja su se uzdigla osobito u vrijeme mletačke vladavine tim prostorom, prvenstveno Perasta – grada čuvenih stjegonoša mletačkog dužda, zatim Dobrote – karakteristične po ljetnikovcima/palačama tamošnjih pomoraca te Prčnja – poznatog po monumentalnoj župnoj crkvi Blažene Djevice Marije. Prema riječima same publike, bilo je to izvrsno predavanje o baštini koja je do sada bila u cjelini sačuvana, a koja je u našem vremenu nažalost izložena „integralnom propadanju“, kako je svoje predavanje o ovoj temi zaključio član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti dr. sc. Radoslav Tomić.

Udruga studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ – ISHA Split

Popis obavijesti

Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!